вторник, 29 мая 2012 г.

Від водіїв Криму незаконно приховують реквізити на оплату послуг

Водії стоять в черзі, щоб сплатити за послуги МРЕВ

На надання послуг ДАІ МРЕВ поскаржились жителі Феодосії. Зокрема на Форумі  водії скаржаться на те, що їх «заганяють» платити за послуги в одну касу банку «Фінанси та Кредит», не оприлюднюючи реквізитів для оплати. Чому ж не можна оплатити послуги у інших банках, а лише у цьому? Чому працює лише одна каса цього банку, де, за словами форумчанина, стягується надто велика комісія?  Ми спробували з’ясувати це.
Автомобілісти припускають, що їх дурять

На форумі громадської організації «Дорожній контроль» водії так відгукуються  про роботу МРЕВ у Сімферополі:

«Якщо ви побачили на стенді прейскурант на зняття з обліку транспортного засобу, не поспішайте радіти. Тому що вас відразу буде направлено на проходження експертизи, яку проводить не МРЕВ, а інший орган МВД. На цій експертизі вам перевіряють, чи всі номери відповідають техпаспорту (чи машина не переварена). Про необхідність процедури читач нехай сам подумає. Скажемо тільки, що задоволення це коштує 177, 54 грн. До речі, на оплату цієї «послуги» вам навіть не видають квитанцію. Просто на маленькому папірці пишуть потрібну суму зі словами «Йдіть до банку на території МРЕВ, там все знають». Тобто, таке собі маленьке лобі банків. 

Слід зазначити, що вимога надати повноцінний рахунок або квитанцію, де будуть вказані потрібні реквізити, щоб мати можливість сплатити в будь-якому банку, просто ставить в ступор співробітників експертизи. Після проходження експертизи за 177,54 грн. вас направляють до віконця. Далі вам потрібно вистояти в черзі тільки для того, щоб отримати папірець, де буде вказано, скільки і за які послуги потрібно піти сплатити в банк. Не забувайте також, що поки ви стоїте в черзі до віконця, до тітоньки час від часу підходять «свої» та питають про «свої» документи»

Як в інших?

Максим Олександров, активіст громадської організації «Дорожний контроль», місто Севастополь:

«На сьогодні ми цим не займалися. По законодавству гроші так чи інакше йдуть до держбюджету. Більш того, на території МРЕВ не один банк.  Там чотири представництва різних банків. Нарікань не було, адже водію простіше заплатити в одному місці, ніж їхати будь де».

У пошуках реквізитів 

Аби з’ясувати чи правдиві слова користувачів мережі інтернет ми відправилися у обласне МРЕВ у Сімферополі. Кожну платну послугу, яку надає підрозділ ДАІ, можна оплатити тут. Прямо у холі працює три каси лише одного банку – «Фінанси та кредит». Водії просто приносять заяви на надання послуги з посвідченнями водія і передають кошти готівкою. Комісія банку становить 6%.

У холі приміщення МРЕВ на стендах з інформацією для клієнтів немає жодної інформації  про банківські реквізити установи. Однак міститься перелік платних послуг і їх вартість. Вони затверджені постановою уряду і ми надаємо їх повний перелік.

Ми вирішуємо дізнатися у банку реквізити на які вони перераховують кошти. Мовляв, хочемо перерахувати без готівки або в іншому банку. Однак отримуємо відмову і рекомендацію звернутися в фінансову частину ДАІ.

Зрештою, у бухгалтерії нам дійсно надають реквізити, за якими можна сплатити послуги.
Код ЄДРОУ: 24522128
Р/р 31252272210289 в ГУ ДЕРЖКАЗНАЧ. Служби Укр. в АРК Крим м. Сімферополя
МФО:824026
Нас запевнили, що за цими реквізитами можна оплатити послуги МРЕВ у будь-якому банку. 


Однак, аби потрапити у фінчастину, споживач адміністративної послуги повинен зареєструватися у черговій частині управління та отримати дозвіл для проходу на територію ДАІ. Зауважимо, що на сайті ДАІ АРК Крим станом на 29 травня 2012 року таких реквізитів також вказано не було.

Інша ситуація, наприклад, на онлайн ресурсі ДАІ Києва. Тут у відкритому доступі розміщені реквізити.   

Зауважимо, що не виявилося реквізитів для оплати платних послуг у сусідніх до МРЕВ банківських відділеннях інших установ. У відділеннях «Приватбанку», «Ощадбанку», «Фінанси та кредит», «Надра»  повідомили, що реквізит для сплати подібних послуг у них відсутні, але фінустанови готові приймати оплату.
Як насправді? 

У довідковій МРЕВ Сімферополя нас запевнили, що оплатити послуги можна в будь-якому банку. Однак, аби дізнатися в касі повну вартість послуг і отримати рахунок до сплати, треба надати усі необхідні документи та інформацію про транспортний засіб.

Цікаво, що на інтернет-сайті банку «Фінанси та Кредит» вказана комісія за прийом гривневих платежів від фізичних осіб на користь бюджету 1% - однак йдеться лише про Київ та Бориспіль. 


Як заявили у київському відділенні банку, тарифи по областях можуть відрізнятися. Це підтвердили у сімферопольській філії, повідомивши, що комісія в Криму складає 6% при мінімальній сплаті у 7 гривень. Прес-служба «ФіК» не змогла одразу відповісти, чому в двох регіонах держави ціна відрізняється аж у 6 разів і хто саме визначає розмір тарифу. Тож попросила надіслати інформаційний запит, пообіцявши відреагувати максимально оперативно.

Все як у банку?

Ми звернулися до працівників відділення банку «Фінанси та кредит» (проспект Кірова, м. Сімферополь) з запитанням щодо розбіжностей відсотків за обслуговування, зазначеного на сайті установи, з реальним тарифом. І ось що нам відповіли: «Наша установа не має договору з ДАІ, тому за обслуговування беремо 6%. Різні установи укладають договір з нашим банком на перерахунок платежів. Лише в такому випадку комісія буде 1 %, як зазначено на сайті».   

У порівнянні з іншими банками, це найбільша відсоткова ставка. 
Одне ДАІ – один банк?

Отримати реквізити, за якими можна оплатити послуги МРЕВ, ми спробували і в управліннях ДАІ Сімферополя та районів краю. Але скрізь нас скеровували то до бухгалтерії управління, то знову ж до каси банку «Фінанси та кредит». Чи правомірно це? Адже інформація про реквізити державних установ є відкритою. Однак цієї інформації немає і на офіційному сайті управління. А  Постанова Кабміну від 26.10.2011 року щодо надання платних послуг підрозділами Міністерства внутрішніх справ стверджує «оплата наданих послуг здійснюється шляхом перерахування замовником коштів через банки, відділення поштового зв’язку або програмно-технічні комплекси самообслуговування».

Варто зазначити, що наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011  затверджений перелік банків України та умови, на яких ці банки залучаються до касового обслуговування органів державної казначейської служби. Цей список нараховує 19 банків разом із банком «Фінанси та кредит». Чому державна установа надала перевагу в обслуговуванні лише одному банку і саме цьому? Адже Закон України Про запобігання і протидії корупції  наголошує, що особам, які виконують функції держави, забороняється неправомірно сприяти фізичним чи юридичним особам у здійсненні їхньої господарської діяльності. Що спонукало вибрати саме цей банк? Це та інші запитання ми адресували управлінню ДАІ.

ДАІ + ФіК = партнерство чи лобі?
 
Дізнатися відповіді на питання, на яких умовах у приміщенні МРЕВ розміщується банк, чи відбувався конкурс на надання послуг, чому реквізити для оплати публічних послуг такі «непублічні», ми вирішили у начальника управління ДАІ Головного управління МВС АРК Крим Володимира Загинайла.

Втім, коментувати ситуацію без згоди начальника у прес-службі ДАІ відмовилися. А згодом повідомили, що прийняти журналістів головний «даівець» автономії зможе лише у прийомний день, або ж через офіційний інформаційний запит.

«Він не може вас прийняти. У нього неприйомний день. Ви можете прийти завтра. Ви можете в порядку закону «Про доступ до публічної інформації» прислати інформаційний запит. Що стосується розміщення банку «Фінанси і кредит» на території МРЕВ, є договір з Держмайном», - зазначив інспектор сектору  профілактичної роботи УДАІ в Криму Микола Гладюк.

І дійсно, у відповіді на інформаційний запит 28 травня заступник начальника управління ДАІ ГУ Сергій Козинцев повідомив, що такий договір з Держмайном існує. Однак, існує і ще один договір «на надання послуг по прийому платежів від населення» між банком «Фінанси та кредит» і управлінням ДАІ ГУ МВС України. А тендер на надання банківських послуг у 2012 році не проводився.


Відтак постає питання: які фінансові зобов’язання пов’язують ДАІ і банк? Якщо за надання фінансових послуг «даівці» сплачують банку окрему плату, як фінансовій установі, що їх обслуговує, то чому визначення надавача послуг відбулося без тендеру? Навіщо знадобився посередник для оплати послуг, кошти від яких ідуть у державну казну?

Відповіді на ці питання нам обіцяли надати у прес-службі ДАІ. Чекатимемо. 


Коментар юриста Ірини Шаповалової: 

«Порядок справляння плати за надання послуг органами та підрозділами Міністерства внутрішніх справ регулюється Наказом Міністерства внутрішніх справ, Міністерства фінансів, Міністерства економіки про від 05.10.2007 N 369/1105/336: «Розрахунки  за  надання  послуг   здійснюються   у формі попередньої оплати або за фактом їх виконання. Оплата здійснюється шляхом  перерахування  замовником  коштів через банки та/або відділення поштового зв'язку. Забороняється приймати   плату   за   послуги   безпосередньо працівниками органів та підрозділів МВС України. Підтвердженням оплати послуг є платіжний  документ  (платіжне доручення,  квитанція)  з відміткою банку або відділення поштового зв'язку.

Якщо   послуга   передбачає  видачу  бланкової  продукції, номерних знаків,  її розмір установлюється з  урахуванням  витрат, пов'язаних   з   придбанням  відповідної  продукції  у  виробника, включаючи податок на додану вартість,  з урахуванням 25%  надбавки до  цих витрат відповідно до пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.01.92 N 47 ( 47-92-п )  «Про  затвердження  зразків національних  та  міжнародного  посвідчень  водіїв  і  документів, необхідних для реєстрації транспортних засобів.
Кошти,   що   надійшли   від   надання   платних   послуг, зараховуються на спеціальні реєстраційні рахунки, відкриті на ім'я підрозділів  МВС  в  органах  Державного  казначейства  України, і використовуються відповідно до бюджетного законодавства. Розміри плати за послуги підрозділів МВС вказані, в Наказі від 05.10.2007  N 369/1105/336 «Про затвердження розмірів плати за надання послуг органами та підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Порядку їх справляння».



Комментариев нет:

Отправить комментарий